Victor Hugo

Fransız Şair ve YazarVictor Hugo

Doğum           : 1802

Ölüm              : 1885

Tam Adı        : Victor Marie Hugo

Fransız romantik yazarların en önemlilerinden biridir. En tanınmış eserleri arasında Notre Dame’ın Kamburu (1831) ve Sefiller (1862) yer alır.

Victor Hugo, Victor’a Napolyon’u bir kahraman olarak görmeyi öğreten bir ordu generalinin oğlu olarak Besançon’da doğdu. İki yaşındayken Anne ve babasının ayrılmasından sonra Paris’te annesi tarafından yetiştirildi. 1815-1818 yılları arasında, Paris’teki Lycée Louis-le Grand’a katıldı. Erken yaşlarda nazım ve şiirlerini yazmaya başladı ve Virgil’i tercüme etti. ilk şiir koleksiyonu Odes Et Poesies Diverses, ona XVIII. Louis ‘den bir kraliyet maaşı kazandırdı.  Roman yazmaya, Han D’Islande (1823) ile başlayıp Bug-Jargal (1826) ile devam etti. 1822 yılında savaş bakanlığında bir subayın kızı olan Adèle Foucher ile evlendi.

Hugo, yazdığı oyun olan Hernani (1830) ile ünlü tarihsel çalışması Notre Dame’in Kamburu (1831) sayesinde daha da ünlendi ve büyük başarı elde etti. 1831’de ortaya çıktığı andan itibaren hikaye popüler kültürün bir parçası oldu. 15. yüzyıl Paris’ini anlatan roman, Çingene kız Esmeralda ve onu seven kambur Quasimodo’nun öyküsünü anlatıyor.

1830’larda birkaç ciltlik lirik şiir yayımladı, Hugo‘nun lirik tarzı zengin, yoğun ve güçlü sesler ile ritimlerle doluydu. En iddialı eserleri arasında Şeytan’ın düşüşüne dair bir epik şiir, “Et nox facta est,” (“Ve Gece Oldu”) vardı. Şiir asla tamamlanmadı.

Daha sonraki hayatında, cumhuriyetçi hükümet biçiminin destekçisi olarak siyasete dahil oldu. Üç başarısız denemeden sonra, 1841’de Académie Francaise’ye (Fransız Akademisi) seçildi. Bu zafer, Hugo‘nun kızı Léopoldine’nin 1843’te ölümü ile gölgelendi. On yıl sonra, tekrar kitaplarını yayınlamaya başladı. Sosyal adaleti savunmak içini kendini siyasete adadı. 1848 devriminden sonra İkinci Cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte Hugo Anayasa Meclisi ve Yasama Meclisi’ne seçildi.

Louis Napoleon’un (III. Napolyon) darbesi 1851’de gerçekleştiğinde, hayatının tehlikede olduğuna inanıyordu. Brüksel’e, sonra İngiliz Kanalındaki Jersey ve Guernsey’ye kaçtı. Hugo‘nun kısmen gönüllü sürgünü 20 yıl sürdü. Bu dönemde Hauteville House’ta Les Chatimets (Azaplar,1853) ve Les Misérables (Sefiller,1862) adlı toplumsal haksızlıkla ilgili epik hikayeler içeren en iyi eserlerini yazdı.

Fransa’daki siyasi ayaklanma ve Üçüncü Cumhuriyet’in ilan edilmesi, Onu Fransa’ya geri döndürdü. Paris Komünü döneminde Hugo, yenilgiye uğratılan devrimcilerin barınması için sınır dışı edildiği Brüksel’de yaşıyordu. Lüksemburg’da sığınmacı olarak kısa bir süre yaşadıktan sonra Paris’e döndü ve senatör seçildi. 22 Mayıs 1885’te Paris’te öldü. İki milyon insanın katıldığı bir ulusal cenaze töreni töreni ile Panthéon’da defnedildi.

 

Victor Hugo’nun Hz. Muhammed’i Anlattığı Şiir