Pablo Picasso

İspanyol RessamPablo Picasso

Doğum           : 25 Ekim 1881

Ölüm              : 8 Nisan 1973

20. yüzyılın en önemli sanatçısı olarak kabul edilen İspanyol ressam. Uzun kariyeri boyunca, özellikle de Kübizm’e ilham veren çok çeşitli stiller ve temalar denedi.

Pablo Ruiz, bir sanat öğretmeninin oğlu olarak 25 Ekim 1881’de Malaga’da dünyaya geldi. Daha sonra annesinin kızlık soyadı olan Picasso‘yu kabul etti. Barselona’da büyüdü, erken yaşlarda sanatsal yetenekleri ortaya çıkmaya başladı. 1900’lü yılların başında Fransa ve İspanya arasında hareket etti ve nihayet 1904’te Paris’e yerleşti. Orada çeşitli stiller denedi ve ‘Mavi’ ve ‘Gül’ dönemlerine yansıyan kendi orijinal çalışmalarını ortaya koydu

1907’de, ‘Kübizm‘ adlı büyük yeni bir stil ortaya koyan devrim niteliğinde bir çalışma olan ‘Les Demoiselles d’Avignon’ u boyadı. Picasso, bu stilin geliştirilmesinde Fransız sanatçı Georges Braque ile beraber çalıştı. Picasso’nun 1912’deki diğer büyük yeniliği ‘Kolaj’ oldu. Bu çalışmalarında resimlere bez, gazete veya reklam parçaları ekledi.

Sonraki dönemlerde diğer stilleri de deneyimledi. Sürrealizm hareketi ile ilgilendi ve bu hareket üzerine resim ve heykel çalışmaları yaptı.

1937’de, İspanyol İç Savaşı sırasında Alman bombardıman uçakları tarafından kuzey İspanya’daki kasabanın tahrip edilmesinden esinlenen bir resim olan “Guernica” yı üretti. Picasso, General Francisco Franco ile savaşan Cumhuriyet hükümetini destekledi ve Franco’nun zaferinden sonra İspanya’ya geri dönmedi.

Pek çok sanatçının aksine, Picasso Alman işgali sırasında Paris’te kaldı. 1946’dan ölümüne kadar, genellikle Fransa’nın güneyinde yaşadı. Resim, heykel, gravür ve seramik gibi çok çeşitli eserler üretmeye devam etti.

Yaşamı boyunca kendisine sanatında ilham kaynağı olan birçok kadınla ilgilendi. Dört çocuğu vardı. 8 Nisan 1973’te Cannes yakınlarındaki evinde kalp krizi sonucunda yaşamını yitirdi.

Pablo Picasso Belgeseli