Michel de Montaigne

Fransız YazarFilozofMichel de Montaigne

Doğum           : 1533

Ölüm              : 1592

Tam Adı        : Michel Eyquem de Montaigne

Michel De Montaigne, 28 Şubat 1533’te Fransa’nın Chteau de Montaigne şehrinde bulunan zengin küçük ve asil bir ailede dünyaya geldi. Babası, onun için takip edilmesi gereken çok düzenli bir eğitim planı hazırladı. Kendisine mükemmel klasik eğitim verildi. Öğretmenlerine ve hizmetlilerine Latinceyi öğrenmesi için onunla Latince konuşma talimatı verildi.

Montaigne, Toulouse’da prestijli Collège de Guyenne yatılı okulunda hukuk eğitimini alarak hukuk kariyerine başladı. Montaigne, danışman olarak Périgueux’un Avukat yardımcısı olarak görev yaptı. Sonrasında 1557’de Bordeaux Parlamentosu danışmanlığına atandı. 1561’den 1563’e kadar, Charles IX mahkemesinde mahkeme görevlisi olarak çalıştı. Bordeaux Parlamentosu’ndaki yıllarında Étienne de la Boétie ile bir araya geldi ve onunla yakın ve kalıcı bir dostluk kurdu. Boétie’nin ölümü onun hayatında acı bir boşluk bıraktı. Onun arkadaşının kaybı ile baş etmek için yazmaya başladığı söylenir.

Kendi iradesine karşı ve ailesinin baskısı altında olmasına rağmen, Françoise de la Cassaigne ile evlendi. Altı çocuğu vardı, bunlardan sadece bir tanesi yaşayabildi. Bir yazardan çok devlet adamı olarak bilinen Montaigne, 1571’de kamusal yaşamdan istifa etti. Kendine izole etti ve zamanının çoğunu kendi efsanevi yazılarını yazmaya başladığı kütüphanesinde geçirdi.

Michel De Montaigne, 13 Eylül 1592’de 59 yaşında öldü. Bordo Üniversitesi’nin beşeri bilim dalına kendisinden sonra Université Michel de Montaigne Bordeaux 3 adı verildi.

Edebi Kişiliği

Onun kısa denemelerinden oluşan Essais, 1580’de yayınlandı. Makaleler, onun kişiliğinin, ilgi alanlarının ve öğrendiklerinin bir yansımasıdır. İnsanları, özellikle de kendisini tanımlarlar. Zayıf hafızasını vurgulamak, gereksiz duyguların etkisinde kalmadan meseleleri çözmek, ölümle savaşmak için dünyevi taahhütlerden kurtulmaya çalışmak ya da dini çatışmalara duyduğu nefreti ortaya koymaya çalışmak gibi düşüncelerini bu kompozisyonlarda özgürce dile getirir. Sesindeki dürüstlük, parçaları daha da ilginç kılar. Montaigne yazılarında, insan doğasının ve hayatın çeşitli yönlerini yazılı olarak araştırır, diyalog sanatı, çocuk yetiştirme, kayıp ve üzüntü ile mücadele etme, cinsel arzu ile başa çıkma, okuma, ölüm gerçeğini anlama ve ölüme hazırlanma gibi konularda okuyucuyu yönlendirir.

Modern Şüpheciliğin babası Michel De Montaigne, Fransız Rönesansının önemli ve etkili bir figürüdür. Tüm zamanların en iyisi olduğu düşünülen denemeleriyle bilinir. Montaigne, edebiyatta tanınmış bir tür olarak denemeyi oluşturmakla da ilişkilidir. Yazılarını tanımlamak için “makale” kelimesini ilk kullanan kişi o idi. Bugün Montaigne‘nin ilk blog yazarı olduğu söylenebilir. Zekice yazılmış denemeleri, ciddi entelektüel düşüncelerin ve mizahi anektodların karışımı ile herkesi kendisine hayran bıraktı. Montaigne‘nin muazzam denemeleri olan Essais, hala René Descartes, Isaac Asimov ve William Shakespeare gibi diğer ünlü yazarları etkileyen en iyi deneme koleksiyonu olarak düşünülüyor.

Michel de Montaigne Belgeseli