Lucretius

Latin ŞairLucretius Filozof

Doğum           : İÖ 95

Ölüm              : İÖ 55

Tam Adı        : Titus Lucretius Carus  

Lucretius, edebiyat, felsefe ve bilim tarihinin en etkili eserlerinden biri olarak kabul edilen epik şiir  “De rerum natura” yı (On the Nature of Things) yazan bir Romalı şair ve filozoftur. Lucretius, doktrini ve bilimsel etkisinin yanı sıra, sayısız filozof ve bilim adamı üzerinde derin bir etki bıraktı.

Yaşamı hakkında çok az şey bilinmektedir. Çoğu hesaba göre M.Ö. 99’da doğdu. Ünlü bir Roma din adamı olan Jerome, bir aşk iksirinin onu delirttiğini yazdı. Belli aralıklarla etkileyici kitaplar yazdıktan sonra intihar etti.

Muhtemelen en etkili eserlerinden biri, altı ciltten oluşan “De rerum natura” (On the Nature of Things) çalışmasıydı. Atomlar ve boşluk, algı biçimlerimiz ve irademiz gibi çeşitli şeyler hakkında yazdı. Sanat, dil, bilim ve din üzerine düşünürken, dünyanın ve yaşamın nedenlerini, depremlerin nedenlerini tartıştı. Şiirleri ayrıca kozmoloji, zihinsel hastalıklar, beslenme, bulutlar, mevsimler, tutulmalar, mıknatıs ve zehirlenme gibi çeşitli bilimsel konuları da içeriyordu.

Lucretius, gezegenler ve yıldızlardan dağlara kadar uzanan bu evrendeki her şeyin bozulmuş olduğunu keşfeden ilk kişilerden biriydi. Termodinamiğin ikinci kanunundan yüzyıllar önce, bir gün “gökyüzünün duvarları her tarafa fırlatılacak, yıkılacak ve bir harabe haline gelecek “… meşe palamudunun ve boşluğun dışında hiçbir şey yoktur” demiştir. Yaşamdan sonrası olduğu fikrini reddederek, vücudun atomlardan oluştuğunu ve doğanın kanunlarına tabi olduğunu belirtti.

M.Ö. 55 yılında öldüğünde yaklaşık olarak 44 yaşındaydı.

 

Lucretius Belgeseli