Lev Troçki (Leon Trotsky)

Sovyet PolitikacıLev Troçki (Leon Trotsky)

Doğum           : 1879

Ölüm              : 1940

Gerçek Adı   : Leon (Lev) Davidoviç Bronstein

Çiftçi bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğdu. Yahudi kökenlidir. Okula gitmesi için Odessa’da bulunan teyzesinin yanına gönderildi. Okulda başarılı oldu. Bu dönemde sosyalizme ilgi duymaya başladı. Yasal olmayan bir gazetenin yayınlanmasına katkı sağladı (1897).  Bir yıl sonra tutuklandı. Aynı dönemde Alexandra Sokolvskaya ile hayatını birleştirdi. Ardından Sibirya’ya sürgün gönderildi.

Troçki” adı altında sahte bir pasaportla Sibirya’dan kaçtı (1902). Lenin ve Plehanov‘la arkadaşlık kurdu. “İskra” dergisinde yazıları yayınladı. Belçika ve Fransa’da düzenlenen toplantılarda bulundu. İkinci evliliğini N. Sedova (1903) ile yaptı ve Cenevre’ye taşındı. Rusya Sosyal Demokrat İşçi Partisi’nin (RSDIP) Londra’da düzenlediği ikinci kongrede Menşevikler gruba katıldı (1903). Bu dönemde, diğer Sovyet liderler ile arasındaki çizginin açılmasına yol açan “sürekli devrim” teorisini benimsedi. 1905 Devriminin ardından memleketine geri döndü ve İşçi Vekilleri Sovyeti’ne başkanlık etti. Genel grev yapmaya çalıştı ve boşa çıkan devrimci çabalar sonunda tutuklandı. Müebbet cezasına çarptırıldı.

Bu dönemde sürekli devrim vizyonunu anlatan ilk eserini yazmıştır. (Itogi Perspektivi / Sonuçlar ve Olasılıklar). Bir kez daha Sibirya’dan kaçtı. Tekrar İngiltere’ye gitti. Düzenlenen 5. Kongrede, fikirlerini anlatma imkanı buldu. Ardından Viyana’ya yerleşerek, Alman Sosyal Demokrat Partisi’nin medyasına yazılar yazdı. Pravda (The Truth) isminde bir gazete kurdu (1908).  Birinci Dünya Savaşı patlak verince sınır dışı edildi ve Paris’e gitti. (1914).

İspanya’da sürgünde iken tutuklanınca Ocak 1917’de Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti. Buharin ve Kolontay tarafından basılan Novy Mir’de (Yeni Dünya) çalışmaya başladı. Ekim Devrimi’nin başlangıç dönemi olan Şubat 1917’den başlayarak her zaman etkin görevlerde bulunarak ön planda kaldı. 1917 yılının Ağustos ayında yapılan toplantıda (RSDIPB 6. Kongresi) merkez komitesine seçildi. Eylül ayı başlarında Petrograd Sovyet Komitesi başkanlığı görevini yürüttü. 7 Kasım’da geçici hükümetin feshedileceği açıklandı. Lenin’le beraber, yetkinin Sovyetlere geçtiğini açıkladı. Lenin‘in başkanlığı altında örgütlenen Halk Komiserleri Konseyi’nce dışişleri komiserliği görevi yürüttü (8 Kasım 1917). Resmi barış görüşmelerinin başlaması nedeniyle (19 Şubat 1918) bu görevinden ayrıldı (3 Mart 1918). Ardından Kızılordu’nun örgütlenmesini sağladı. İç Savaşın kazanılmasında önemli etkileri oldu.

Savaşın ardından ekonomi alanında çalışmalar yürüttü. Lenin‘in Yeni Ekonomi Politikası (NEP) kabul edildiğinde (1921, 10’uncu Kongre) Savaş komünizminin yönetmeliklerinin elinde tutmak isteyen Troçki, bu açıdan Lenin‘e karşı çıkmak zorunda kaldı. Bunun sebebi ise onun “ Sürekli Devrim” fikirlerini benimsemesiydi. Stalin, Mayıs 1924’te düzenlenen 13. Kongrede Troçki‘yi parti içi disiplin ve düzeni bozmakla itham etti. Troçki, kendini savundu (Pokolenie Oktyabrya, Ekim Devriminin Öğretmenleri).  Ancak çoğunluk kararı ile görevinden alındı. Merkez Komünlerden çıkarıldı. Ekim 1927 devriminin yıldönümünde de partiden ihraç edildi. İlkin Alma-Ata’ya (Ocak 1928), sonrasında da Türkiye’ye sürgün gönderildi (1929).

Türkiye’deki sürgün günlerinde İstanbul Büyükada’da Moyaz Jizn (Hayatım) isimli eserini yazdı 1930. Ardından yaşadığı dönemde yaşanan olayları kaleme aldığı İstoriya Russkoy Revolyutsii (Rus Devrimi Tarihi), 3 Cilt, eserini yayınladı 1932. Stalin tarafından sınır dışı edilmeden önce iki yıl Fransa’da kaldı (1933-1935). Kendisine oturma izni verilmeyince 1937 yılında Meksika’ya gitmeyi tercih etti. Burada başkentin yakınlarında bulunan evinden hiç vazgeçmediği görüşlerini yazmaya ve yayınlamaya devam etti.

J. Mornard ismiyle bilinen Roman Mercador’un ona çekiçle saldırması sonucunda yaralandı (19 Ağustos 1940). Ertesi gün yaşamını yitirdi. Mihail Gorbaçov döneminde itibarı geri verildi ​​(1988). Stalin tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı.

Lev Troçki Belgeseli