Johann Wolfgang von Goethe

Alman Şair ve YazarJohann Wolfgang von Goethe

Doğum           : Frankfurt 1749

Ölüm              : Weimar 1832

Alman romantizminin ana figürlerinden biri olan Johann Wolfgang Von Goethe, 28 Ağustos 1749’da Almanya’nın Frankfurt şehrinde dünyaya geldi. Birçok yeteneği olan Goethe, yazar olmasının yanı sıra teorik bir fizikçi, biyolog, bilge, resim sanatçısı ve devlet adamıdır. Şiire ve tiyatroya hizmetleri Alman edebiyatının ayrılmaz bir parçasıdır. Goethe Weimar Klasisizmi, Fırtına ile Coşku (Sturm und Drang) ve Romantizm hareketinde önemli bir rol oynamıştır. Sturm und Drang hareketine 1733’te ilk büyük draması Gtz von Berlichingen’i, 1774’te ise romantik bir kahramanın klasik modelini yarattığı The Sorrows of Young Werther adlı ilk ana romanını vererek katkıda bulunmuştur.

Genç Goethe babasından ve özel öğretmenlerinden dönemin genel konuları ile Latince Yunanca, Fransızca, İtalyanca, İngilizce ve İbranice dilleri hakkında eğitimler aldı. Bunların yanı sıra binicilik eskrim ve dans eğitimleri de aldı. Tiyatrodan ve resimden hoşnut kalan Goethe,  ayrıca edebiyatla yakından ilgilenerek, zamanın büyük bir kısmını Friedrich Gottlieb Klopstock ve Homer‘in eserlerini okumakla geçirdi. Goethe, her ne kadar 1765-1768 yılları arasında Leipzeg’de hukuk okuduysa da, şiir öğrenmekle daha fazla ilgilendi ve Christian Fürchtegott Gellert‘in şiir derslerine katıldı. 1770’de anonim olarak yayınlanan ilk şiir koleksiyonunu yayınladı (Annette).

Goethe, 1771 yılında lisanslı bir avukat oldu. Yargıyı insancıllaştırmaya yönelik bir girişimde bulunarak davalarını çok şiddetli bir şekilde sürdürdü ve sonuçta kınandı. Odak noktasını edebi yönüne kaydırdı ve renkli bir mahkeme salonu tiyatrosu Götz von Berlichingen’i ortaya çıkardı. 1772 yılında yeniden hukuk çalışmaya başladı ve 1774’de dünyaya Genç Werther’in Kederleri (The Sorrows of Young Werther ) adlı başyapıtını sundu.

The Sorrows of Young Werther’in  başarısının ardından Carl August mahkemesine davet edildi. Böylece Weimar’a taşındı ve burada hayatının geri kalanında Duke’un baş danışmanı olma yoluna kadar ilerleyen bir dizi başarılı ofis işlerini yürüttü. 1786-1788 yılları arasında çıktığı İtalya yolculuğunu, 1816’da yayınlanan Italian Journey eserinde yazdı. 1806’da uzun zamandır metresi olan Christiane Vulpius’la evlendi. Aynı sene Napolyon‘un ordusu Weimar kasabasına girerek Goethe‘nin evini işgal etti.

1793 yılından itibaren tüm zamanını edebi çalışmalarına ayırdı. Ünlü Marienbad Elegy şiirine esin kaynağı olan Ulrike von Levetzow’a aşık oldu. Goethe bunu en iyi eseri olarak görüyordu. Goethe‘nin tarihteki en ünlü eserlerinden bazıları arasında; Wilhelm Meister’s Apprenticeship, the dramas Iphigenie auf Tauris, Egmont, Torquato Tasso, The Natural Daughter the fable Reineke Fuchs, Furthermore, Faust Part One, Elective Affinities, the West-Eastern Divan Otobiyografik çalışması Aus meinem Leben: Dichtung und Wahrheit ve ölümünden sonra yayınlanan Faust Part Two bulunmaktadır.

Goethe en iyi edebi eserleri ile bilinmesine rağmen, aynı zamanda bilime büyük ilgi gösterdi. Renk teorisi ve bitki morfolojisi üzerine epeyce yazılar yazdı. Avrupa’daki en geniş mineral koleksiyonuna sahipti ve eserleri 19. yüzyıl naturalistlerini büyük ölçüde etkilemişti. Metamorphosis of Plants (1790) ve Theory of Colors (1810) eserleri önemli bilimsel çalışmalarından bazılarıdır.

Johann Wolfgang Von Goethe, şiir, makale, eleştiri, drama, roman, dilbilim ve bilimsel eserlerini ardında bırakarak, 22 Mart 1832’de Weimar’da öldü.

Johann Wolfgang von Goethe Belgeseli