Jean-Jacques Rousseau

Fransız ŞairYazarFilozofJean-Jacques Rousseau

Doğum           : 1712

Ölüm              : 1778

Jean-Jacques Rousseau, 28 Haziran 1712’de Cenevre’de dünyaya geldi. Annesi gençken öldü ve saatçi olan babası tarafından yetiştirildi. 16 yaşındayken Cenevre’yi terk edip Fransa’yı dolaştı ve burada, kendisini bir filozof haline getirecek eğitimi veren Baronnesse de Warens‘in yardımcısıyla tanıştı.

1742’de Paris’e gitti. Kısa bir süre sonra, edebi şöhret arayan Denis Diderot‘la bir araya geldi. Beraber ‘Philosophes’ isimli bir Entelektüel grubun çekirdeğini kurdular.

Felsefesi

1750’de ilk önemli eseri olan ‘Bilim ve Sanat Söylemi’’ni yayınladı (1750). Bu eserin temel teması insanın toplum ve medeniyet tarafından bozulmasıydı. 1755’de ‘Eşitsizliğin Kökeni Üzerine Söylem’i yayınlandı. Gerçekte insanın yalnızken mutlu, iyi ve özgür olduğunu iddia etti. 1762 tarihli ‘Sosyal Sözleşme’, insanlığın gelecekte özgürlüğünü nasıl kazanabileceğini önermektedir. Hakiki bir toplumsal sözleşmeye dayalı bir devletin, kendi kendine dayatılan bir yasaya itaat etmeleri karşılığında insanlığa gerçek bir özgürlük vereceğini savunur. Rousseau sivil toplumu, genel bir irade ile birleşmiş, ortak ilgi duygusu artarken, zaman zaman kişisel çıkarları çakışan bir topluluk olarak tanımlar.

Paris’te gittikçe daha mutsuz olan Rousseau, Montmorency’e gitti. Oradayken, eğitim ile ilgili eseri Emile’yi ve New Eloise’ (1761)’yi yazdı. Bu roman sansürlerden kurtuldu ve eserleri arasında en çok okunan kitap oldu. Duygusal özgürlüğü ve romantizmi ona birçok önemli hayran kazandırdı. Ancak, Fransız makamları skandal bir kararla, eseri yaktı ve Rousseau‘nun tutuklanmasını emretti. İskoç filozof David Hume’a misfair olarak İngiltere’ye gitti. Ancak burada mutsuz olarak gizlice Fransa’ya döndü.

Ölümü

Rousseau, son 10 yılında rakiplerine karşı kendini haklı göstermek adına “İtiraflar”’ı yazdı. 2 Temmuz 1778’de kendisine sığınma hakkı veren Girardin Marquis’in evinde Ermenonville’de öldü.

Çalışmaları Fransız Devrimi ve romantik neslin liderlerine ilham kaynağı olmuştur.

 

Jean-Jacques Rousseau Belgeseli