I. Elizabeth

İngiltere ve İrlanda kraliçesi 1. elizabeth

Doğum           : 1533

Ölüm              : 1603

VIII. Henry‘nin ikinci eşi Anne Boleyn‘den olan kızıdır. Daha üç yaşındayken babasının zina suçlamasıyla annesinin boynunu vurdurması sonucu yasallığını yitirdi. Babasının son eşi Catherine Parr‘ın yakın ilgisiyle Cambridge’den Protestan eğilimli öğretim üyeleri gözetiminde iyi bir öğrenim gördü, İtalyanca ve Fransızca öğrendi.

Çok benzediği çocuk kral VI. Edward‘ın hükümdarlığında (1547-1553) kardeşine yakınlık gösterdiyse de ablası I. Mary‘ nin kraliçeliği döneminde (1553-1558) din çatışmaları yüzünden Londra Kulesi’ne kapatıldı. Ablası Mary‘nin 1558’de ölümüyle I. Elizabeth adıyla tahta çıkınca bu olay ülkede sevinçle karşılandı.

Başbakan Sir William Cecil’in önerisiyle Edinburgh’u karadan ve denizden ablukaya aldırarak 1560’ta Edinburgh Antlaşması ile zafer kazandı. Fransız birlikleri İskoçya’dan çekildi ve Mary Stuart İngiltere tahtı üzerinde hak ileri sürmekten vazgeçmek zorunda kaldı. Bu arada Calais’yi Fransızların elinden geri alma girişimleri (1562-1563) başarısızlıkla sonuçlandı.

1569’da iki Katolik kontunca başlatılan ayaklanma bastırıldı. 1587′ de yerine göz diken kuzeni İskoçya Kraliçesi Mary Stuart‘ın boynunu vurdurdu. Hollandalılara ve uzun süreli iç savaşta Protestan IV. Henri‘ye yardımcı olmaları için Hollanda ile Fransa’ya asker gönderdi. Denizde, İngiltere’yi ele geçirmeye niyetlenen Yenilmez İspanyol Armadası’nı 1588’de kesin bir yenilgiye uğratarak tüm Avrupa’yı şaşkına çevirdi. 1569’da Cadiz’i ele geçirerek savaşa yeni boyutlar kazandıran son gözdesi Essex Kontu Tobert Devereux’yü başarısız İrlanda seferi ve İskoçya tahtı yararına gizli çalışmaları yüzünden öldürttürmekten çekinmedi (1596).

Öldüğünde, güçsüz bir ülkeden Avrupa’nın en güçlü devletlerinden birini yaratmıştı. Evlenmediği ve Tudor soyunun son üyesi olduğu için, I. James ile birlikte İngiltere tahtı Stuart soyuna geçti.

I. Elizabeth Belgeseli