I. Charles

Büyük Britanya ve İrlanda Kralı I. Charles

Doğum           : 1600

Ölüm              : 1649

I.Charles parlamentoyla çatışarak iç savaşa neden olan ve sonucunda idam edilen İngiltere İskoçya ve İrlanda kralıdır.

I.Charles 19 Kasım 1600 yılında İskoçya kralı VI. James ve Danimarka’lı Anne’nin oğlu olarak Fife’de dünyaya geldi.

1603’te I.Elizabeth‘in ölümüyle VI. James, İngiltere ve İrlanda’nın kralı oldu. Hayranlık duyduğu popüler büyük kardeşi Henry, 1612’de Charles‘ı mirasçısı olarak bırakarak öldü. I. Charles 1625’de kral oldu. Kral olmasından üç ay sonra Fransız Henrietta Maria‘yla evlendi. Mutlu bir evlilikleri oldu. Hayatta kalan beş çocuk bıraktılar.

Hükümdarlık Dönemi

I. Charles‘ın hükümdarlığı, diğer soyluların isteklerine karşı nüfuzunu kullanan Buckingham Dükü George Villiers’le popüler olmayan bir dostlukla başladı. Buckingham, 1628’de suikasta kurban gitti. Bu dönemde ekonomik durum nedeniyle parlamento ile arasında süregelen bir gerginlik vardı. Dışarıda yapılan savaşlarda ortaya çıkan masraflar da durumu daha kötü hale getirdi. Buna ek olarak I. Charles yüksek Anglican ibadet şeklini benimsemişti. Eşi ise katolikti. Bu sebeple üzerinde şüpheler artmaya başlamıştı. Bunun sonucunda 1625-1629 yılları arasında üç kez parlamentoyu dağıttı. 1629’da parlamentoyu görevden aldı ve tek başına hüküm vermeye başladı. Parlamento olmadan devam edebilmesi için gelirlerini ciddi oranda arttırması gerekiyordu. Bu dönemde, Püritenler ve Katolikler üzerinde bir darbe yapıldı ve birçoğu Amerikan kolonilerine göç etti.

İskoçya’daki huzursuzluk (çünkü I. Charles, ülkede yeni bir dini kitap çıkarmaya çalışmıştı) kendi kişisel kuralına son vermesine neden oldu. İskoçlarla savaşmak için para almak üzere parlamentoyu aramaya mecbur kaldı. Kasım 1641’de, İrlanda’da bir ayaklanmayı bastırmak için orduya kimin emir vermesi gerektiği konusundaki anlaşmazlıklar ile gerginlikler daha da arttı. Beş parlamento üyesini tutuklama girişiminde bulundu. Ağustos 1642’de Nottingham’da kraliyet standardını yükseltti. İç savaş başlamıştı.

Kraliyetciler, 1645-1646 yıllarında İskoçlar ile parlamentonun ittifakı ve Yeni Model Ordu’nun kurulmasıyla yenildi. 1646’da I. Charles İskoçlara teslim oldu ve İskoçlar onu parlamentoya teslim etti. 1647’de Wight Adası’na kaçtı ve gidişattan hoşnut olmayan İskoçları istila etmeye teşvik etti. Bu bir yıl süren ‘İkinci İç Savaş’ sonunda, Parlamenter genel başkan Oliver Cromwell kraliyetçileri yenilgiyle uğrattı.

Ölümü

Kral yaşarken asla barış olmayacağına inanan Cromwell de dahil olmak üzere bir grup radikal parlamenter, vatana ihanet davası açtı. I. Charles suçlu bulundu ve Whitehall, Londra’daki Ziyafet Sarayı’nın dışında 30 Ocak 1649’da idam edildi.

I. Charles Belgeseli