Guglielmo Marconi

İtalyan Bilim Adamıguglielmo marconi

Doğum :25 Nisan 1874

Ölüm    :20 Temmuz 1937

Telsiz telgrafı icat eden ve radyonun mucidi olarak bilinen Guglielmo Marconi, 25 Nisan 1874 yılında İtalya’nın Bologna kentinde dünyaya geldi. Varlıklı bir ailenin çocuğu olan Marconi, genç yaşlarda elektrik ve fizikle ilgilenmeye başladı.

İtalya’da bulunan Bologna Üniversitesini bitirmesinin ardından eğitimini İngiltere’de sürdürdü. Bu dönemde ise günümüzde radyo dalgası olarak ifade edilen “Hertz Dalgaları” bilim adamı Heinrich Hertz tarafından bulunmuştu. Guglielmo Marconi bu konuyla ilgilenmiş ve radyo dalgaları üzerinde çalışmaya başlamıştır. Amacı telsiz telgraf sistemi icat etmekti.

Çalışmalarının sonucunda 1895 yılının yaz mevsiminde yaptığı deneyler sonucunda, radyo dalgalarını uzak mesafelere gönderebilmeyi başardı. Bu icadının ticari ve askeri alanlarda önemli olabileceği inancını taşıyordu. Bu sebeple İtalya Posta ve Telgraf Bakanlığı’ndan yardım istedi. Beklediği ilgiyi göremeyen Marconi, 1896 yılında İngiltere’ye geçti. Burada İngiliz hükümetinde aldığı destek sonucunda 13 Mayıs 1897 tarihinde “ilk kablosuz iletişim” sağladı.

1901 yılında okyanus ötesine sinyal göndermenin yollarını aramaya başlayan Guglielmo Marconi, İngiltere’nin Conwall bölgesi ile Kanada’nın Newfoundland bölgesi arasında kablosuz sinyal göndermeyi başardı. Ardından 17 Aralık 1902’de Kuzey Amerika’dan Atlantik’in diğer yakasına sinyal göndermeyi başardı. Bu gönderi ise ilk “radyo” sinyalidir.

1909 senesinde “Nobel Fizik Ödülü”nü alan Guglielmo Marconi, 1912 senesinde kaza geçirdi ve bir gözünü kaybetti. 1921 yılına kadar çeşitli deneyler ve çalışmalarına devam etti. Aynı yıl “Elettra” ismini verdiği bir yatta kendi laboratuarını oluşturdu. 1932 yılında radyo telefon düzeneği ile ilgili ilk araştırmaları yaptı.

Yaşamına birçok icat sığdıran, birçok ödül ve madalya kazanan Guglielmo Marconi, 20 Haziran 1937 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu 63 yaşında yaşamını yitirdi.

Guglielmo Marconi Belgeseli