Galileo Galilei

İtalyan Bilim Adamı

Doğum           : 15 Şubat 1564

Ölüm              : 8 Ocak 1642

Galileo çok etkili bir gökbilimci, fizikçi ve filozoftur.

Galileo Galilei 15 Şubat 1564’te bir müzisyenin oğlu olan Pisa yakınlarında dünyaya geldi. Pisa Üniversitesi’nde tıp eğitimine başladı, ancak sonrasında bölümü felsefe ve matematik olarak değiştirildi. 1589’da Pisa’da matematik profesörü oldu. 1592’de Padua Üniversitesi’nde matematik profesörü olarak çalıştı. 1610 yılına kadar bu görevde kaldı. Bu süre zarfında farklı nesnelerin düşme hızı, mekanik ve sarkmalar da dahil olmak üzere çeşitli deneylerde çalıştı.

1609’da, Galileo Hollanda’daki teleskop icadını duydu. Bu teleskobun örneğini dahi görmeden üstün bir versiyonunu hazırladı ve birçok astronomik keşif yaptı. Bunlar arasında ayın yüzeyindeki dağlar ve vadiler, güneş lekeleri, Jüpiter gezegeninin en büyük dört ayı ve Venüs gezegenin evreleri yer alıyordu. Astronomi üzerine yaptığı çalışmalar onu ünlü kıldı ve Floransa’ya matematikçi olarak atandı.

1614 yılında , Güneş’in güneş sisteminin merkezinde olduğu Kopernik teorisine yaptığı destekten dolayı sapkınlıkla suçlandı. Birçok kişinin Dünya’nın merkez konumda olduğuna inandığı bir dönemde bu teorem devrim niteliğindeydi. 1616’da kilise bu teorileri öğretmeyi ve savunmayı yasakladı.

1632’de “İki Ana Dünya Sistemine İlişkin Diyalog” adlı kitabı yayınlandıktan sonra tekrar sapkın olduğu gerekçesiyle kınandı. Bu kitap, Kopernik teorisini savunan ve karşı çıkan iki kişinin tartışması şeklinde yazılmıştı. Sonrasında Roma’daki Engizisyon’da görünmek üzere çağrıldı. Bu engizisyonda mahkum edildi ve ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı; daha sonra Floransa’nın güneyindeki Arcetri’deki villasında kalıcı olarak tutuklu kalmaya mahkûm edildi. Ayrıca, Kopernik teorisine olan desteğini açıkça geri çekmek zorunda kaldı.

Kör olmaya başlamasına rağmen yazmaya devam etti. 1638’de, Galileo‘nun hareket yasaları ve mekanik ilkeleri üzerine fikirlerini içeren “İki Yeni Bilime İlişkin Söylem” adlı kitap yayımlandı.

Galileo 8 Ocak 1642’de Arcetri’de öldü.

Galileo Galilei Belgeseli