Gaffar Okkan

gaffar okkanEmniyet Müdürü,

Doğum           : 1952

Ölüm              : 2001

Tam Adı Ali Gaffar Okkan. Sakarya iline bağlı Hendek ilçesinde 1952 yılında dünyaya gelen Gaffar Okkan, 1970 yılında Polis Kolejini bitirmiştir. Ardından 1973 yılında Polis Akademisi’ni tamamlayarak İzmir Emniyet Müdürlüğü’nde komiser yardımcısı konumunda göreve başladı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü’nde çeşitli görevler alarak Emniyet Amirliği görevine yükselen Okkan, 1983’te Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü’ne atandı. Burada 3 yıl görev yaptıktan sonra şube müdürü olarak görev yaptı. Ardından 1986 yılında Eskişehir Emniyet Müdürlüğü’ne atandı. 1992 yılına kadar burada görevini başarıyla sürdüren Gaffar Okkan, bu yılda terfi olarak Eskişehir Emniyet Müdür Yardımcısı oldu. 1993 yılına kadar görevine burada devam edip, bu tarihte terfi etti ve  Kars İl Emniyet Müdürü oldu. Kars ilinde geçirdiği 4 yılın ardından 18 Kasım 1997’de Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’ne atandı.

Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü döneminde hizmetleriyle Diyarbakır halkının büyük takdirini toplayan Gaffar Okkan, bu dönemde Hizbullah ve diğer suç örgütlerine karşı verdiği mücadele ile dikkat çekmiştir. Bunun yanı sıra Diyarbakır’da halkla iç içe bir yaşam tercih edip, kadın polislerin Diyarbakır sokaklarında yer almalarına ön ayak oldu.  Diyarbakır halkına karşı tutumu ve hizmetleriyle halkın büyük sevgisini kazandı.

Ölümü

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü görevini sürdürdüğü sırada, 24 Ocak 2001 tarihinde saat 17.40 sularında, bulunduğu makam aracına kimliği belirsiz kişiler tarafından ateş açılması sonucunda şehit oldu.

Gaffar Okkan’ın hayatını anlatan, Emrah Gürkan tarafından yazılmış “3310 Öldürüldü” isimli bir de kitap bulunmaktadır.

Gaffar Okkan Belgeseli