Friedrich Schelling

Alman Filozof friedrich schelling

Doğum           : 1775

Ölüm              : 1854

Tam Adı        : Friedrich Wilhelm Joseph Von Schelling

27 Ocak 1775’de Leonberg, Almanya’da dünyaya geldi. Babası Joseph Friedrich Schelling, annesi Gottliebin Maria Cless’ti. 1785 yılında Schelling, Nürtingen’deki Latin Okulu’na başladı. Hızlı gelişen bir çocuk olduğundan, öğretmenleri kısa süre sonra ona öğretecek başka bir şey bulamadılar.

1790’daTübingen’de Protestan Ruhban Okulu olan Tübingenstift’e katıldı. Daha sonra büyük bir Alman şair olacak olan Hölderlin‘le ve büyük bir filozof haline gelecek olan Hegel‘le dost oldu. 1794’de, Fichte‘nin Wissenshaftlehre’sinin yayımlandığı yılda Über die Möglichkeit einer Form der Philosophie Überhaupt’ı yayınladı. Fichte‘nin Wissenshaftlehre’si, Kant‘ın “kıyamet eleştirisi” ile birlikte, dört yıl önce (1790) yayınlandı ve Schelling‘in felsefi kariyeri için büyük önemi olduğu ortaya çıktı.

1798’de 23 yaşındayken, Jena Üniversitesi’nde profesörlüğe çağrıldı ve burada Schlegel kardeşler, Novalis gibi Alman romantik şairleri ve filozoflarıyla tanıştı. Ayrıca August Wilhelm Schlegel‘in karısı Caroline Schlegel‘le tanıştı ve o zamanlardaki en büyüleyici ve skandal romantik hikayelerden birine konu olarak Caroline‘ın boşanmasına ve 1803’te onunla evlenmesine yol açtı.

1803’te Jena’yı bırakıp ona profesörlük veren Würzburg’a geçti. Ertesi yıl, Münih’e gittiğinde burada 1820-1827 yılları arasında Erlangen’de yaşadığı bir mola dışında 1841’e kadar kalacaktı. 1809 yılında, insan özgürlüğü konusundaki büyük tezini yayınladı, “İnsan Özgürlüğü Hakkında Felsefi Sorular”. Birkaç ay sonra Caroline öldü … Schelling yıkıldı.

1812’de Schelling, yaşamının sonuna kadar hayat arkadaşı kalacak olan Pauline ile evlendi. 1831’de Hegel öldü. 1840’da, Berlin’de Hegel‘in yerine geçerek Positiv Philosophie’yi toparlamaya çalıştı.

20 Ağustos’ta 1854’te, 79 yaşında Bad Ragaz, İsviçre’de öldü.

Schelling Felsefesi

Schelling‘in eserleri ile karşılaşmak, çoğu zaman felsefenin bilim adamlarını ve tarihçilerini rahatsız eder.  Çalışmaları, çağdaşlarının çoğunun sahip olduğu tutarlı bir gelişime ya da sistematik tamamlanma göstermiyordu. Sonuç olarak, felsefenin bilim adamları ve tarihçileri, tek bir Schelling olmadığından şikayet ederler. Dolayısıyla, sistematik bir tamamlanma eksikliği, son zamanlarda Schelling düşüncesi için hayranlık kaynağı haline geldi. Schelling, felsefenin sistematik görevinin sınırlarını belirleyen bir işaret olarak görünüyordu. Bununla birlikte, Manfred Frank ve Andrew Bowie (1993) gibi göze çarpan Schelling araştırmacıları, sistem fikri artık sınırlı, narsistik bir mantık konseptine dayansa da, onun ‘sistem’ fikrinden asla vazgeçmediğine dikkat çekti.