Franz Schubert

Avusturyalı Besteci – MüzisyenFranz Schubert

 Doğum          : 1797

Ölüm              : 1828

Franz Schubert, ses ve piyano için yüzlerce şarkı besteleyen, ünlü “Unfinished Symphony” de dahil olmak üzere dokuz senfoniyi besteleyen, 31 yaşında yoksulluk içinde ölen ve kahramanı Beethoven‘ın yanına gömülen romantik bir besteciydi.

31 Ocak 1797’de Bir okul müdürlüğünün oğlu olarak Avusturya, Viyana’da dünyaya geldi. Keman ve piyano okudu. Aynı zamanda bir koro çocuğuydu. Besteci Antonio Salieri (Mozart‘ın düşmanı olduğu iddia edilen kişi) ile çalıştı. Babası onu bir öğretmen olması için zorladı ancak sonrasında vazgeçti ve bağımsız olmasını istedi.

Ses ve piyano için Alman sanat şarkılarını, 19. yüzyılın yeni sanatı olan lieder’i kurdu ve Goethe, Schiller ve kendi arkadaşlarının şiirlerini kullanarak müzik besteledi. Ünlü “Schubertiades”, onun müziklerini sergilemek için küçük bir grup arkadaşına ve hayranlarına verdiği konserlere deniyordu. Schubert, Goethe‘nin “Faust” unun etkisinde kaldı ve onun şiirlerine şarkılar bestelemeye başladı. Arkadaşı Joseph Spaun, onun müziğini Goethe‘ye gönderdi. Ancak Goethe etkilenmedi.

Franz Schubert’in bestelediği en parlak şarkı Goethe‘nin şiirine dayanan “Der Erlkonig” idi. Bu şaheserin 4 karakteri vardır: Baba, Oğul, Anlatıcı ve “Erlking” (ölümün vizyonu). Bu şarkı hastalıklı bir çocuğun ve babanın ata binişini anlatan muhteşem, dörtnala bir müzikal üçlüdür. Çocuk babasına, doğaüstü bir varlık olan “Erlking” tarafından saldırıya uğradığını haykırır. Fakat babası bir şey göremez. Çocuk çığlık atarken baba atını daha hızlandırmaya çalışır.. Hedeflerine ulaştıklarında müzik son satırdan önce sona erer: ” Çocuğu kollarında öldü.”

Schubert, Ludwig van Beethoven‘ın büyük bir hayranıydı. Bildirilenlere göre Beethoven ölürken onu ziyaret etti ve onun cenaze töreninde meşale görevlisi oldu. 1820 yılının sonlarında hastalandı. 1828’de tifo ve muhtemelen Frengi teşhisi kondu. 19 Kasım 1828’de, 31 yaşında tamamen yoksulluk içinde öldü.

Duymak istediği son müzik eseri, Opeth 131’de C-Sharp Minor’da Beethoven‘ın 14 numaralı String Quartet’iydi. Beethoven‘ın yanına gömülmek isteyecek kadar ona hayrandı. 1888’de hem Beethoven hem de Schubert‘in mezarları Viyana’daki Zentralfriedhof’a taşındı.

Schubert, Der Tod und das Madchen, Die Forelle, Der Wanderer gibi yüzlerce şarkı, bir opera, Trout Quintet, Death and Maiden’ı içeren oda müziği, ünlü “Unfinished Symphony” de dahil olmak üzere dokuz senfoni, Rosamunde gibi piyano eserleri, Schone Mullerin, Winterreise ve çok daha fazlası dahil olmak üzere çevrimler besteledi. Az sayıdaki hayranı dışında dehası onun ölümünden sonra tanındı. Schubert yoksulluk içinde yaşadı ve küçük arazisini Schubert‘in müzik tarihine ilişkin eserlerini yayınlamak için çok çalışmış olan kardeşi Ferdinand’a bıraktı.

Franz Schubert ‘in En İyi Besteleri