Franz Joseph Haydn

Avusturyalı Besteci – MüzisyenFranz Joseph Haydn

Doğum            : 1732

Ölüm               : 1809

Mathias Haydn ve Anna Maria Koller çiftinin dünyaya gelen üç çocuğundan biridir.

Babası, müzik sever bir tekerlek ustasıydı. Kendisi arp çalarken Anna Maria Koller de ezgileri seslendirirdi. Anna Maria, Mathias’la evlenmeden önce Count Karl Anton Harrach’ın aşçısıydı.  Kardeşi Michael da besteciydi ve nispeten ünlü olmuştu. En küçük kardeşi Johann Evangelist, Esterhazy Mahkemesinin kilise korosunda tenordu.

Muhteşem bir sese ve kusursuz bir müziğe sahipti. Onun sesine hayran olan Johann Franc, ailesinden müzik okuması için onunla yaşamasına izin vermeleri konusunda ısrarcı oldu.  Franc bir okul müdürü ve Hainburg’daki bir kilisenin koro yönetmeniydi. Haydn‘in ailesi, hayallerine ulaşabilmesi için ona izin verdi. Çoğunlukla müzik olmakla birlikte, aynı zamanda Latince, yazı, aritmetik ve din okudu. Çocukluğunun çoğunu kilise korolarında geçirdi.

Üç yıl sonra, koro okuluna katılan küçük kardeşi Michael’ı eğitti; Yaşça büyük koro elemanlarının gençleri eğitmesi alışılageldik bir durumdu.

Haydn güzel sesini ergenliğinden sonra kaybetti. Güzel bir sese sahip olan kardeşi Michael, da onun gibi dikkatleri üzerine topladı. Haydn, 18 yaşındayken okuldan atıldı.

Sonraki dönemlerde serbest müzisyenlik, müzik öğretmenliği ve bestecilik yaparak hayatını kazandı. İlk çalışmasını 1757 yılında Count Morzin’in müzik direktörü olarak çalıştığı dönemde yaptı. Adı ve kompozisyonları giderek tanınabilir hale geldi. Count Morzin ile çalıştığı dönemde, 15 senfoni, konçertolar, piyano sonatları ve muhtemelen op.2, nos.1-2 yaylı kuartetlerini hazırladı. 26 Kasım 1760’da Maria Anna Keller ile evlendi.

1761’de Macar soyluları içerisinde en zengini olan Esterhazy ailesi ile olan uzun ömürlü ilişkisini başlattı. Hayatının neredeyse 30 yılını burada geçirdi. Yardımcı Kapellmeister (Orkestra Şef Yardımcısı) olarak yılda 400 gulden maaşla işe alındı. Zaman geçtikçe maaşı ve sıralaması arttı. Müziği çok popüler oldu.

1791’den itibaren, Londra’da dört yılını müzik besteleyerek ve kraliyet sarayı dışındaki yaşamı tecrübe ederek yaşadı. Londra dönemi kariyerinin en yüksek noktasıydı. Tek bir yılda yaklaşık 24.000 gulden kazandı (Kapellmeister olarak yaklaşık 20 yıllık birikmiş maaşının toplamı). Haydn hayatının son yıllarını Viyana’da yalnızca masslar ve oratoryolar gibi vokal parçaları besteleyerek geçirdi. Haydn, bir gece yarısı yaşlılıktan yaşamını yitirdi. Cenazesinde Mozart‘ın Requiem’i çalındı.

Franz Joseph Haydn Belgeseli