Francis Bacon

İngiliz Filozof ve Devlet Adamı

Doğum           : 22 Ocak 1561

Ölüm              : 9 Nisan 1926

Modern bilimsel düşüncenin öncülerinden olan İngiliz filozof ve devlet adamı Francis Bacon 22 Ocak 1561’de Londra’da doğdu. I. Elizabeth’in büyük mührünün bekçisi Sir Nicholas Bacon‘ın oğludur.

Cambridge Üniversitesi’nde ile Grey’s Inn’de okudu ve 1584’te parlamento üyesi oldu. Ancak I. Elizabeth ile arası iyi değildi. 1603 yılında I. James’in tahta çıkmasının ardından Bacon‘ın kariyeri gelişmeye başladı. O yıl şövalye ilan edilerek, babası gibi büyük mührün bekçisi olması ile sonuçlanacak bir dizi görevlere getirildi.

Bununla birlikte, onun ilgisi bilim üzerineydi. Dönemin bilim dallarından birçoğu eski Yunan filozof Aristo‘nun eserine dayanıyordu. Dünyanın evren merkezinde yerini belirlemesi gibi birçok Aristo düşüncesi geçerliliğini yitirmiş olsa da, metodolojisi hâlâ kullanılıyordu. Bu, bilimsel gerçeğe otoriter argüman yoluyla ulaşılabileceğini savunuyordu: yeterince akıllı insanlar bir konuyu yeterince tartışırsa, sonuçta gerçek keşfedilecekti. O ise, gerçeğin gerçek dünyadan delil getirilmesi gerektiğini savunarak buna meydan okudu. Fikirlerini başlangıçta doğru bilgiyi edinme yöntemlerini açıkladığı ‘Novum Organum’da (1620) yayınladı,.

Bacon‘un siyasi yükselişi de devam etti. 1618’de İngiltere’de en güçlü mevkilerden biri olan Lord Şansölyesi (Mahkemelerin verimli çalışması ve bağımsızlığından sorumlu olan ve daha önce Lordların Evi, Şansölye Bölümü veya Temyiz Mahkemesine başkanlık eden en üst yetkili.) seçildi. Kısa süre sonra, Rüşvet aldığını itiraf edince parlamento tarafından cezalandırıldı. Para cezasına çarptırıldı ve mahkûm edildi. Kral daha sonra onu bağışlasa da, bu Bacon‘ın siyasi hayatının sonu oldu. Hertfordshire Gorhambury’deki evine çekildi ve burada yazmaya devam etti. 9 Nisan 1626’da Londra’da öldü.

Francis Bacon Belgeseli