Adnan Kahveci

Doğum : 20 Şubat 1949adnan kahveci

Ölüm    : 5 Şubat 1993

Politikacı, Elektrik Mühendisi

1949 senesinde Trabzon ilinde dünyaya gelen Adnan Kahveci, daha küçük yaşlarda Milliyet gazetesi tarafından düzenlenen bir yarışmanın birincisi oldu. Liseyi İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nde birincilikle tamamladıktan sonra, üniversite sınavında da birinci olarak İstanbul Üniversitesi’ne girdi. Daha sonra eğitimini Amerika Birleşik Devletleri’nin İndiana eyaletinde bulunan Purdue Üniversitesi’nde sürdürerek elektrik mühendisi oldu. Doktorasını Missouri Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönüp, Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak göreve başladı.

Siyasi hayatına İçişleri bakanlığına bağlı teknik danışmanlık göreviyle başlayan Adnan Kahveci, ardından sırasıyla Korkut Özal ve 12 Eylül döneminin ardından da Turgut Özal’a danışmanlık yaptı. 1983 senesinde kurulan Anavatan Partisi’nin kurucuları arasında yer aldı. 1987 senesinde bu partiden İstanbul milletvekili seçildi.

Kurulan hükümetin ardından 1987 yılında Devlet Planlama Teşkilatı ve Hazineden sorumlu devlet bakanı olan Adnan Kahveci, 1990 yılında Maliye Bakanı oldu.

Ölümü

Aracıyla Bolu – Gerede yakınlarında ters yola girerek trafik kazası geçiren Adnan Kahveci’nin yanında eşi ve iki çocuğu bulunmaktaydı. Kendisi ve eşi olay yerinde yaşamını yitirirken, 17 yaşındaki çocukları Aslıhan Kahveci yaralı olarak kurtulsa da 10 gün sonra kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Adnan Kahveci’nin mezarı İstanbul, Kartal Yakacık Mezarlığı’nda bulunmaktadır.

Adnan Kahveci Belgeseli